close

Rosyjskie próbki skalne z Księżyca sprzedane za 855 tys. dolarów

Księżyc
Foto: 123RF

Miniaturowe fragmenty skał z Księżyca, przetransportowane na Ziemię przez radziecką sondę Łuna 16, zostały sprzedane w czwartek na nowojorskiej aukcji za 855 tys. dol.

Sonda pobrała 101 g księżycowego gruntu we wrześniu 1970 r. Na aukcję wystawiono trzy próbki skalne, dwie z nich mają 2 mm na 2 mm, a jedna zaledwie 1 mm na 1 mm.

Trzy fragmenty skalne zostały wystawione na sprzedaż przez anonimowego kolekcjonera z USA. On sam nabył je na aukcji w 1993 r. za 422 500 dol. To oznacza, że po 25 latach ich cena podwoiła się.

Pamiątka z Księżyca dla wdowy “ojca radzieckiej kosmonautyki”

Wcześniej próbki należały do Rosjanki, Niny Iwanownej Korolowej, wdowy po Siergieju Korolowie. Pochodzący z Ukrainy Korolow był mózgiem radzieckiego programu kosmicznego, inżynierem mechanikiem, konstruktorem pocisków balistycznych, rakiet i statków kosmicznych. Nazywany był “ojcem radzieckiej kosmonautyki”. Pamiątka z Księżyca została przyznana jego żonie, już po śmierci Korolowa, w uznaniu jego zasług dla ZSRR.

Są to jedyne udokumentowane próbki, które pozostają w prywatnych rękach i jedyne w Ameryce niebędące własnością rządu federalnego Stanów Zjednoczonych.

Booking.com
Tagi : fragment księżycakosmosksiężyc

Komentarze: