Odrodzony Oberschlesien

147

Po kilkumiesięcznej przerwie na scenę wraca zespół Oberschlesien. Pomysłodawca i założyciel zespołu, Marcel Różanka, przedstawia zupełnie nowy skład grupy i zapowiada powrót do korzeni zespołu, zarówno w warstwie muzycznej, jak i tekstowej.

„Kiedy marzyłem o założeniu zespołu Oberschlesien, jeszcze na długo zanim zacząłem szukać muzyków do tego pomysłu, jedno mi przyświecało, było dla mnie jasne i niepodważalne – mój zespÓŁ ma grać po Śląsku i z szacunkiem do tożsamości Śląskiej w wszystkich aspektach z tym związanych” – mówi Marcel.

„Każdemu, kogo zapraszałem do zespołu, to mówiłem i musiał to akceptować. Muszę powiedzieć, że do pewnego momentu istnienia zespołu się to udawało… niestety do czasu, aż zmęczenie materiału i narastająca odmienna wizja zespołu uniemożliwiły dalszą współpracę’ ‚Niestety nasze drogi się rozeszły i moim zdaniem, zadziałało to jak odrodzenie a zarazem wręcz objawienie Oberschlesien, ponieważ mogłem powrócić do korzeni i odnowić a zarazem poprawić niektóre rzeczy na lepsze” – dodaje.

Ciężkie gitarowe brzmienie, wzbogacone przemyślaną, nowoczesną elektroniką, koncerty, które można określić niemalże jako teatralne show i prawdziwe, skłaniające do refleksji, teksty w języku śląskim, sprawiają, że Oberschlesien ma ogromne grono oddanych fanów, którzy z niecierpliwoscią czekają na powrót na scenę i nowe kompozycje. Marcel Różanka zapowiada jednak pewne zmiany – jak sam twierdzi – na lepsze.

Po tej rewolucji nowy skład zespołu zbudowałem z całkowicie świeżej młodej krwi, ale nie do końca – powrócił Mateusz Buhl – mój pierwszy klawiszowiec, z którym zakładałem zespół i z którym stworzyłem wiele naszych utworów. Jeśli chodzi o dalsze zmiany to na pewno zmieni się nieco formuła brzmieniowa – chcę jej nadać bardziej nowoczesnej konwencji. Oczywiście będzie dalej industrialnie, tylko mocniej. Po raz pierwszy w historii, zespół będzie miał teraz dwóch wokalistów, pojawią się elementy rapu i nie tylko.

Ważnym elementem Oberchlesien jest image, a także oprawa sceniczna koncertów i tutaj także Marcel zapowiada pewne zmiany – ‚Nasza stylizacja i sceniczność też ulegnie metamorfozie… nie będzie już tylko czarno-biało albo czarno-srebrno, pojawią się inne barwy – złoto, miedź, rdza, kolor żółty i wiele innych.

Pierwszy koncert Oberschlesien w nowym składzie, podczas którego zaprezentowane zostaną trzy nowe utwory, jak również najbardziej rozpoznawalne kompozycje zespołu, odbędzie się 13 października w Centrum Kultury w Chorzowie.

‚Jeżeli szukacie fest mocy, radości i oczywiście niezapomnianego show to
zapraszam na nasze koncerty. Nie zawiedziecie się na pewno. JADYMY DURCH – DALI NA FOL! Jak my to godomy – do zaś! – mówi Marcel.

Obecnie grupa pracuje nad nowymi utworami, pod czujnym okiem niezwykle utalentowanego producenta i realizatora Jarka Toifl (producenta określanej przez wielu fanow zespołu jako kultowej – debiutanckiej płyty Oberschlesien I) i planuje trasę koncertową.

Oficjalny profil Oberschlesien na Facebook.