Netia Off Camera już od dekady promuje kino niezależne i docenia twórców mówiących własnym językiem. Święto filmowej różnorodności już 28 kwietnia zaczyna się w Krakowie.

Dziesiąta edycja Festiwalu przynosi ze sobą zmianę identyfikacji wizualnej na współczesną i minimalistyczną w wyrazie. Elementy plakatu to bezpośrednie nawiązanie do ikonicznego motywu z festiwalowej statuetki – kształtu projekcji kinowej. Wielość symbolicznych „ekranów” oddaje nie tylko mnogość projekcji festiwalowych (ponad 200 pokazów), ale też miejsc i punktów widzenia: kino nad rzeką, na barce wodnej, na dachach i miejskich placach to tylko niektóre z planowanych atrakcji. Co jeszcze czeka miłośników kina?

10.edycja to cztery nowe sekcje specjalne. Aż po grób ma ambicje udowodnić, że twórcze i inspirujące przepisania konwencji melodramatycznych są możliwe, a My sami wciąż tęsknimy za romantycznymi opowieściami. Sekcja Przyszłość nadejdzie dziś jest zaproszeniem do wspólnego zastanowienia się nad przyszłością, która jak w numerze kultowego zespołu The Doors, jest bliżej i nadejdzie szybciej niż nam się to wszystkim zdaje. Natomiast filmy prezentowane w ramach sekcji Silna płeć dotykają tego, co nurtuje, fascynuje, cieszy, gnębi czy frustruje współczesne kobiety. Co jest dla nich ważne, o co walczą, z czym muszą się borykać? Ostatnia nowość w programie sekcji to Ludzie to fikcja?, która nakłania do zmiany optyki i spojrzenia na pozycję człowieka w świecie i jego związki ze zjawiskami, jakie przyjęto uważać za „wynaturzenie”. Nazwę sekcji zaczerpnięto z popularnego facebook’owego profilu drwiącego z aż nadto akademickich i skomplikowanych teorii posthumanistycznych. Filmowcy proponują widzom czasem prześmiewcze i sarkastyczne, innym razem przerażające i złowieszcze, w końcu zupełnie poważne podejście do trudnych problemów i dylematów, przeniesionych z powodzeniem na duży ekran. W programie Netia Off Camera pozostają sprawdzone sekcje, jak „Amerykańscy niezależni”, „Odkrycia”, „Best of fest” czy „Nadrabianie zaległości”. Dziesięć tytułów w ramach Konkursu Polskich Filmów Fabularnych walczy o 300 000 PLN – Nagrodę Kulczyk Foundation. Zwycięski film poznamy 6 maja podczas finału 10.Netia Off Camera. Tego samego wieczoru dowiemy się również do kogo trafi główny laur – 100 000 USD – Krakowska Nagroda Filmowa przyznawana w ramach Konkursu Głównego Wytyczanie Drogi.

Z gwiazdami festiwalowa publiczność będzie spotykać się nie tylko podczas Q&A, ale również w specjalnym Miasteczku Filmowym, które zostanie zbudowane na Pl.Szczepańskim.

Wraca OFF SCENA – muzyczny projekt towarzyszący festiwalowi NETIA OFF CAMERA!

Uzupełnienie festiwalu filmowego koncertami to jak podłożenie ścieżki dźwiękowej pod obraz. Podczas 7 festiwalowych wieczorów publiczność czeka 7 niezwykłych spotkań. Idea, która przyświeca muzycznej odsłonie Festiwalu to konfrontacja międzynarodowych projektów muzycznych o uznanej renomie z twórczością artystów nowatorskich, świeżych i niezależnych, którym Netia Off Camera daje szanse na poszerzenie grona sympatyków. W ramach Off Sceny wystąpiły już takie gwiazdy, jak Sleep Party People, When Saints Go Machne czy Flunk, a także artyści mniej znani – zazwyczaj debiutujący na polskiej scenie –m.in. Bite The Buffalo, Ivy and Gold czy The Golden Filter.

Muzyka i industrialna przestrzeń
Uzupełnienie festiwalu filmowego koncertami przypomina podłożenie ścieżki dźwiękowej pod festiwalowe wydarzenia. Każdy dzień wypełniony projekcjami kończy koncert. Publiczność czeka kilkanaście niezwykłych spotkań z artystami, którzy mówią własnym głosem. Off Scena zaskakuje różnorodnością. W programie koncertów znalazło się bluesowe granie, elektronika i energetyczny synthpop! Konfrontacja uznanych międzynarodowych projektów muzycznych o dużej renomie z twórczością artystów świeżych i niezależnych to pole do eksperymentów i źródło nowych inspiracji dla obu stron. Wieczory wypełnione spotkaniami z artystami przypomną, że muzyka pobudza wyobraźnię i poszerza horyzonty. Klimat industrialnego kompleksu TYTANO pozwoli jeszcze mocniej poczuć miejską energię i dać się jej porwać.

OFF SCENA odbędzię się w terminach od 29.04 do 5.05.

29.04 – sobota

Phoria

Unikatowi i nietypowi, w swoim muzycznych podróżach idą o krok dalej niż James Blake czy Aphex Twin. Wybierając drogę eksperymentów, stworzyli własne laboratorium brzmień, dlatego ich koncerty to spektakle światła i dźwięków. W ciągu ostatnich kilku lat Phoria zyskała uznanie największych muzycznych magazynów i milionów użytkowników portali streamingowych. Ich utwory są dalekie od przeciętności. Wieloznaczne teksty o miłości, sztuce, seksie, radości, smutku, absurdzie, wzbogacone dźwiękami i światłem, zamieniają ich koncerty w niesamowite zmysłowe doświadczenie.

Sonia Stein

Właściwie to Sonia Smołokowska. Na polskiej scenie zadebiutowała, pojawiając się na ścieżce dźwiękowej, a także w samym filmie „Ekscentrycy, po słonecznej stronie ulicy”. Na światowe sceny przebija się z najnowszym albumem „One of These Things”, zrobionym w tajemniczym klimacie z lekkimi popowymi melodiami. Album wyprodukowała we współpracy z jednym z najlepszych producentów muzycznych Liamem Howe, znanym ze współpracy z FKA Twigs, Adele czy Jessie Ware, co tylko potwierdza niesamowity talent Pani Stein.

30.04 – niedziela

Michelle Gurevich

Często porównywana do Leonarda Cohena czy Tanity Tikaram. Łączy realizm z czarnym humorem, osadzając obie konwencje w intymnych balladach. Jest rozpoznawalna dzięki swoim motywom retro i niezwykłej szczerości. Jej piosenki są tragikomiczne, napędzane sentymentalną melodią i zawieszone w mrocznym blasku. Pod pseudonimem Chinawoman wydała trzy doskonale przyjęte przez krytykę i publiczność albumy. Jest autorką hitu „Party Girl”, który zainspirował twórców do stworzenia filmu pod tym samym tytułem.

Kubaterra

Kubaterra to solowy projekt Kuby Dobrowolskiego, łączący współczesny psychodeliczny folk z przestrzenną muzyką gitarową. Pierwsza płyta została nagrana solowo podczas podróży po Australii. W ubiegłym roku światło dzienne ujrzał drugi album „If You Don’t Mind It Doesn’t Matter”, przy okazji promocji krążka artysta wznowił swoją aktywność koncertową. Na scenie wraz z Kubą zagrają muzycy, którzy przyczynili się do nagrania ostatniego albumu, tj. Jan Rey, Sebastian Kaszyca i Wojtek Gąsiorowski.

01.05 – poniedziałek

Dillon

Dillon ma szansę spodobać się słuchaczom z najróżniejszych muzycznych światów: od ambitnego popu po muzykę elektroniczną. Jej intymne, delikatne, kobiece piosenki z jednej strony nawiązują do najbardziej subtelnych dokonań CocoRosie, z drugiej zaś zanurzone są w nowoczesnej, popowej elektronice, à la Lykke Li. Prezentowała już swoją muzykę na największych festiwalach muzycznych i nieustannie podbija serca słuchaczy na całym świecie, o czym świadczą 33 miliony wyświetleń utworu „Thirteen Thirtyfive”.

Seeme

Seeme to debiutancki projekt Kasi Makowieckiej, składający się z kilkunastu osobistych, skomponowanych przy pianinie piosenek. Historie zawarte w piosenkach ujrzały światło dzienne po upływie czasu i odbyciu kilku dłuższych podróży, bo to, co napędza artystkę do działania, to nieustanne bycie w drodze, spotykanie nowych ludzi i odkrywanie samej siebie. Dojrzała do decyzji, aby podzielić się swoimi pełnymi emocji piosenkami, które będzie można usłyszeć w Krakowie po raz pierwszy.

02.05 – wtorek

John J Presley

Połączenie głosu Toma Waitsa, kunsztu Jacka White’a i charyzmy Nicka Cave’a – tak mogłaby wyglądać krótka wizytówka Johna J Presleya. Pochodzący z Birmingham muzyk zachwyca barwą głosu i bluesowo-folkowym brzmieniem utworów. Swoją muzyką przełamuje stereotypy, podkreślając chęć stworzenia czegoś innego, co na stałe zostanie wpisane w kanon współczesnej muzyki. John z zespołem mają za sobą kilka tras koncertowych po Wielkiej Brytanii i występy na wielu europejskich festiwalach, jak Reading and Leeds Festival czy Colours of Ostrava.

Gypsy and the acid queen

Gypsy and the Acid Queen to pseudonim krakowskiego muzyka Kuby Jaworskiego. Wykorzystując technikę loopowania dźwięków, gitary, instrumentów elektronicznych i wokalu, sam tworzy brzmienie całego zespołu, wprowadzając słuchaczy w hipnotyczny trans. Oniryczne melodie w połączeniu z psychodeliczno-bluesowym brzmieniem gitary i owiane lekko mistycznym głosem, opowiadającym historię nie z tego świata, tworzą klimat lata ‘69.

Leski

Leski to wokalista, autor tekstów, kompozytor, gitarzysta. Tworzy muzykę z pogranicza dream popu i indie-folku. Mantrowe melodie, magnetyczny wokal i intymne teksty sprawiają, że jego muzyka stawiana jest na półce z twórczością Bena Howarda czy Jose Gonzalesa. Leski bawi się kontrastami i miesza nowoczesne dźwięki z tradycyjnymi brzmieniami folkowego instrumentarium. Wszystko oplata pięknymi tekstami.

03.05 – środa

Prides

Radość, energia i synth pop! Prides pochodzą ze Szkocji, ale mają niewiele wspólnego z deszczowymi piosenkami. To muzyka, która ładuje energią. Zespół zapełnia duże sale koncertowe i występuje na scenach największych brytyjskich festiwali, m.in. Glastonbury Festival, T in The Park czy Reading and Leeds Festival. Od wydania długogrającego albumu w 2015 roku ich kariera rozwija się błyskawicznie. Zespół udawania, że muzyka popularna nie musi być pretensjonalna.

SEALS

Seals to młody duet z Cieszyna, który swoje pierwsze utwory zaczął zamieszczać w Internecie i pomału zdobywać coraz więcej fanów. Tworzą dźwięki i słowa wypływające prosto z serca i chcą, aby publiczność czuła to od samego początku. Pod koniec 2016 roku wydali debiutancką EPkę w postaci siedmiu wyjątkowych teledysków i rozpoczęli pełne energii występy na żywo.

04.05 – czwartek

GOAN DOGS

Silna harmonia, rytm i egzotyczny klimat – do tego przepychanie granic brzmieniowych. Łączą pustynnego bluesa z wrażliwym indie rockiem, dzięki czemu tworzą swój własny i wyróżniający ich styl. Reżyserując własne teledyski, pokazują, jakie złoża kreatywności i talentu siedzą w składzie z Bristolu. Na ich kreatywność zwrócił uwagę m.in. producent New Order, Moby’ego czy Maccabees, współpracując z muzykami przy ostatnim wydawnictwie.

Snowman

Dla scharakteryzowania muzyki poznańskiej grupy użyto wielu określeń: post rock, jazz, elektronika, trans jazz, rock progresywny, psychodelia, gitarowa alternatywa lub po prostu eksperyment. Sam zespół określa swoje brzmienie „melodramatyczną piosenką popularną”. Mają na swoim koncie występy na prestiżowych imprezach i festiwalach oraz liczne supporty przed wieloma gwiazdami odwiedzającymi Polskę. Podczas festiwalowego koncertu będzie można usłyszeć materiał z trzeciego, najnowszego albumu grupy, który promuje singiel „Znów jesteś sobą”.

The Fruitcakes

The Fruitcakes przypomina, dlaczego muzyka lat 60. wciąż wywiera tak silny wpływ na wielu współczesnych twórców. Swoim brzmieniem oddają hołd klasyce rocka i przywracają wiarę w autentyczność. Silne wpływy The Beatles i sceny psychodelicznej przełożyły się na niesamowicie dopieszczoną harmonicznie muzykę, pełną melodyjnego i spójnego brzmienia. Taką zawiera najnowszy album grupy i taką będzie można usłyszeć podczas krakowskiego koncertu.

05.05 – piątek

Cristobal and The Sea

Mimo że mieszkają w Londynie – spór o przynależność do konkretnego miejsca na ziemi pozostanie w tym przypadku nierozwiązany. Zespół tworzą Hiszpan, Portugalczyk, Francuzka i Anglik. Co może powstać z takiego połączenia narodowości, co za tym idzie, charakterów i inspiracji? Energetyczne, barwne i melodyjne piosenki. Nie tworzą muzyki konkretnego gatunku, tworzą muzykę różnorodną. Ich koncerty pokazują, jak dzięki muzyce można wpływać na poprawę nastroju.

Kortez

Kortez to bez wątpienia jedno z najważniejszy objawień polskiej sceny muzycznej ostatnich lat. W ciągu bardzo krótkiego czasu artysta z kompletnie anonimowego twórcy stał się gwiazdą zapełniającą sale koncertowe w całej Polsce. Występował na największych polskich festiwalach i imprezach. Udowadnia, że w muzyce wygrywa prostota i szczerość. Swój intymny repertuar buduje charakterystyczną barwą głosu, przejmującymi tekstami i ascetycznym instrumentarium.

[jaw_panel_box panel_title=”Wstęp na koncerty w ramach OFF SCENY:” message_style=”success” ]

– dla wszystkich po wcześniejszym odbiorze darmowej wejściówki w Centrum Festiwalowym, Małopolskim Ogrodzie Sztuki lub bezpośrednio przed koncertem w Klubie festiwalowym,

– w pierwszej kolejności darmowe wejściówki przeznaczone są dla posiadaczy akredytacji i karnetów lub biletu na festiwalowy seans,

– dostępne w przeddzień i w dniu koncertu.

[/jaw_panel_box][jaw_clear]

Karnety na festiwal kupicie TUTAJ

 

UDOSTĘPNIJ