Grup Mando Diao (Szwecja) zagra na tegorocznej edycji Przystanku Woodstock.

23. edycja Przystanku Woodstock odbędzie się w dniach 3-5 sierpnia 2017 r., tradycyjnie już w Kostrzynie nad Odrą. Wystąpią m.in. Amon Amarth, Trivium, Blues Pills, Dub Inc., Orange Goblin, Kyle Gass Band, The Exploited, The Qemists, Nothing But Thieves, Slaves, Prong, The Dead Daisies z Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej, Wilki, Domowe Melodie, Łąki Łan i Tabu.

Od 2002 Mando Diao wydali 7 albumów studyjnych, które sprzedały się w nakładzie ponad 1.5 miliona egzemplarzy, zagrali 1500 koncertów w ponad 30 krajach i uświetnili swoją obecnością sceny największych festiwalach świata. Wypuszczane przez nich wideo podbiły serca internautów i liczą sobie miliony odsłon na YouTube. Oprócz albumów studyjnych muzycy ze Szwecji wydali b-side i kompilację największych hitów oraz nagranie DVD z ich występu w ramach serii koncertów MTV Unplugged. Podczas gdy wiele zespołów odeszło w zapomnienie Mando Diao wciąż rozwija się muzycznie i od nowa definiuje pojęcie współczesnej muzyki popularnej.

Muzycy z Mando Diao bezkompromisowo podążają ścieżkami własnych inspiracji, muzycznych zainteresowań i wizji. Zbaczając z nudnych utartych ścieżek, artyści wyznaczają nowe trendy i odkrywają nowe kierunki na muzycznej mapie świata. Czasem zapuszczają się na prawdziwe folkowe terytorium, na przykład w utworze „Never Seen the Light of Day”, czy też odkrywają hiphopowe rejony na utworze wyprodukowanym przez braci Salazar „Give me Fire”. Po współpracy z producentami hiphopowymi przyszedł czas na to, by zmierzyć się z klasyką szwedzkiej poezji w utworze „Infruset”, na który złożyła się twórczość poety Gustava Frödinga. Mando Diao to zespół wiecznie poszukujący nowych inspiracji i odważnie odkrywający nowinki nie tylko muzyczne, ale też techniczne. Jako jedni z pierwszych przenieśli swoją działalność do sieci społecznościowych testując ich przydatność w promocji muzyki – a było to jeszcze w czasach przed Facebookiem i Myspace. W 2014 roku Mando Diao wykorzystali technikę 3D i rzeczywistości wirtualnej na potrzeby albumu „Aelita”. „Aelita” to pierwsze wydawnictwo które zostało nagrane w nowatorskiej technice 360 audio. Mando Diao nie stronią też od sportu, uświetniając swoimi występami takie emocjonujące wydarzenia sportowe jak ważne mecze ligowe, mistrzostwa narciarskie i snowboardowe, mistrzostwa hokejowe DEL Winter Game, pojedynki bokserskie, zawody Formuły I i zawody motorowe DTM. Ich utwór „Love Last Forever” stał się oficjalnym utworem muzycznym Mistrzostw świata w biegach przełajowych w 2015.

Mando Diao są najbardziej znani ze swojego klasycznego rock’n’rollowego brzmienia. Dla szwedzkiego zespołu muzyka jest jak rękodzieło, rzemiosło wymagające największego kunsztu, bo są instrumentalistami, tekściarzami i producentami muzycznymi. Na początku swojej ścieżki muzycznej czerpali inspirację z rythm & bluesa, zapatrzeni w muzykę Beatlesów, Rolling Stonesów i the Kinks. Z czasem rozwinęli swój własny, oryginalny styl muzyczny, w którym pojawiają się elementy muzyki popularnej i tanecznej, mistrzowsko połączone z energią charakterystyczną dla wczesnego rocka, które dopełnia głęboki, uduchowiony głos wokalisty Mando Diao, Björna. Ich występy na żywo wywołują zachwyt fanów, bo są przepełnione energią i są prawdziwym popisem umiejętności wokalnych, muzycznych i scenicznych.

Aktualnie muzycy przygotowują najnowsze wydawnictwo „Good Times”. Ósmy album Mando Diao ma ujrzeć światło dzienne wiosną 2017 roku.

UDOSTĘPNIJ