Festiwal Supportów to druga już edycja cyklu muzycznych imprez, który ma pomóc w wyłonieniu najciekawszych młodych zespołów muzycznych, a następnie zapewnieniu im profesjonalnego wsparcia. W tym roku została nieco zmieniona formuła festiwalu i – oprócz tych z Polski – organizatorzy zapraszają do udziału również zespoły z nadbałtyckich krajów UE. Zdobywca pierwszego miejsca może liczyć na 40.000 zł, które pomogą nagrać płytę, ruszyć w trasę, czy nakręcić teledysk.

Hasło przewodnie festiwalu – „Każdy kiedyś był pierwszy” – nawiązuje bezpośrednio do jego idei: support to zespół, który gra jako pierwszy i rozgrzewa publiczność przed występem gwiazdy. Supportowanie to również doskonały sposób na dotarcie ze swoją muzyką do znacznie szerszej publiczności oraz sprawdzenie się na dużej scenie.

Po pierwszym, trwającym do 15 maja etapie, z konkursowych zgłoszeń komisja wyłoni 10 najlepszych zespołów, które zaprezentują się publiczności w krakowskim klubie Forty Kleparz w dniach 26-27 maja. Głosowanie publiczności i opinie komisji zadecydują o szóstce zespołów, która zostanie zaproszona na warsztaty od 24 czerwca do 1 lipca w Muzycznej Owczarni w Jaworkach koło Szczawnicy. Uczestnicy warsztatów będą pracować nad swoim repertuarem, jak również – i to w tegorocznej edycji jest nowością – nad wybranym utworem małopolskiego wykonawcy, który zagrają na koncercie finałowym 1 lipca w Szczawnicy.

Kolejny etap eliminacji to koncerty w ramach Hej Festu na szczycie Gubałówki. Od 15 lipca zespoły supportowe będą prezentować się publiczności podczas weekendowych koncertów gwiazd i z nich zostaną wybrane dwa, które zmierzą się ze sobą w finale 1 września. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 40.000 zł, którą może przeznaczyć na nagranie płyty, trasę koncertową, realizację teledysku lub działania promocyjne zespołu.

Poprzednia, pierwsza edycja Festiwalu Supportów odbyła się między czerwcem i wrześniem 2016 r. Wzięło w niej udział 18 gwiazd, 16 supportów i ponad 40.000 publiczności zebranej pod sceną na Gubałówce. W internecie relacje na żywo i materiały wideo z koncertów obejrzało 100.000 osób, a na konkursowe zespoły oddano aż 70.000 głosów! Przyznano trzy nagrody główne, którymi były kontrakty sponsorskie dla zwycięskich zespołów, ufundowane przez Polskie Koleje Linowe. Otrzymali je: zespół Roots Rockets, Hatbreakers oraz Bezsensu.

Festiwal Supportów odbywa się w ramach projektu Małopolska Brzmi Dobrze, którego organizatorem jest  fundacja Polish Heritage, a głównym sponsorem Polskie Koleje Linowe.